Kütahya Çizelgesi İletişim
       
Tatil Güneşi
Karadeniz Turları için mail listemize kayıt olun kampanya, indirim ve gelişmelerden anında haberdar olun.
E-Mail:
Ad ve Soyadınız:
Cep Telefonu:
Şehir
 
 
 
Ayşe Sucu (Yorum)
 
  icon Sumela Manastırı
  icon  Ayder Kaplıcası
  icon Uzungöl
  icon Ayasofya Müzesi
  icon Batum
 
Klasik Doğu Karadeniz Turu
 
Butik Doğu Karadeniz - Batum Turu
 
Zenofon Tours Channel On Youtube
Online Uçak Bileti
UZUNGÖL
Uzungöl l Trabzon

Dik yamaçlardan düsen kayalarin Haldizen Deresi'nin önünü kapatmasiyla olusan Uzungöl, rüya gibi bir tablo yaratiyor vadide. Koskoca bir yayla, etegindeki taslari dökmüs, dökmüs de; bir avuç suyu kendisine saklamis gibi...

Karadeniz'in basdöndüren yesil örtüsünün kucaginda duru, bir avuç su... Yörenin vazgeçilmez simgesi iki minarenin suda uzadikça uzayan silüeti... Yorgun daglarin tepelerinde süzülen nazli bulutlar ve çok sükür fazla betonlasmamis bir doku... Uzungöl; yanibasinizda ama ulasilmaz, güzel ama mütevazi, davetkar ama tutucu...

Sanki yesil bir örtüyü aralamis da, gizli-sakli tutulan bir mücevheri seyrediyormus gibi bir duyguya kapiliyor insan. Hem hayranlik, hem telas, hem "yakalanma" endisesi... Hani çok seyrederseniz; kaçiverecek, kapaniverecekmis gibi... Dik yamaçlardan düsen kayalarin Haldizen Deresi'nin önünü kapatmasiyla olusmus göl, binlerce yillik bir devinimin ürünü. Sanki koskoca bir yayla, etegindeki taslari dökmüs, dökmüs de; bir avuç suyu kendisine saklamis gibi...

Her ani degerlendirmek gerek; birdenbire sicim gibi yagmurlar düsebilir, bembeyaz sisler inebilir, o durgun sular görünmez oluverir... Gözler, Uzungöl'deki bu tarifsiz tabloya alisinca, Karadeniz'in oksijeni giriyor devreye. Alisilagelmedik bir ritm basliyor gögsünüzde; serin, ferah ve düzenli nefesler... Gölün etrafinda tur atmaya hazirsiniz artik!

Trekking meraklilarina bulunmaz cennet!

Deniz seviyesinden 1090 metre yükseklikte bulunan Uzungöl'ün boyu 1000, eni 500, derinligi ise 15 metre. Gölün hem solundan hem de sagindan uzanan yollar, yürüyüs için baslangiç noktasi. Yolun hemen kenarindan yükselen orman örtüsü, suya gölgelerini düsürdükçe, yesilin her tonuyla sarmas dolas oluyorsunuz birden. Iddiali sporcular dag-tepe demeden yürüyor, yürüyor. Yaylalar da sizin, Haldizen'in ardina gizlenen irili ufakli göller de... Kisacasi trekking için bulunmaz bir firsat!

Uzungöl'de yerli halkin yerlesimi, tüm Karadeniz'de oldugu gibi tepelere kaymis. Göl etrafinda ve çevresinde sevimli, ahsap tesisler var. Bunlar arasinda 30 yillik geçmisi ve dogaya saygili durusuyla en gözde olan Inan Kardesler Tesisleri.

Tesisin sahiplerinden Dursun Ali Inan, turizme yillar önce gönül verenlerden. "Turizm isi kabuk degistiren bir istir. Degisime uymazsan ölürsün" diyebilecek kadar sektörü ve dünyayi kavramis bir otelci. Ailece islettikleri otelin en çarpici yani, iri kütüklerden olusan masalar, agaç dallarinin formlarindan yararlanilarak olusturulmus ahsap heykeller, gene ahsaptan yapilmis "bungolow"lar ve otelin kendisi... Inanilmaz gibi ama, plastik mobilya ya da obje sayisi neredeyse yok gibi!

Lezzetlerden lezzet beğenin

Eh, Karadeniz'de oldugunuzu unutmamak ve o ünlü mutfagin lezzetli ürünlerini tatmadan ayrilmamak gerekir. Yörede her seyden önce alabalik geliyor. Uzungöl'de yetisen alabalik avlanmiyor ama özel tesislerde bol bol üretiliyor. Ister tereyagda, ister izgarada... "Mihlama" ya da kuymak adiyla anilan ve bakir kaplarda sunulan peynir, yörenin "olmazsa olmaz"larindan. Sirada karalahana dolmasi, pazi dolmasi, kaygana ve Inan Tesisleri'nin ünlü sütlaci var.

Trabzon'dan Uzungöl'e...

Uzungöl, Trabzon'a 99 kilometre uzaklikta. Uzungöl'e Trabzon'dan ulasiyorsaniz, Karadeniz boyunca hos bir yolculuk baslayacak demektir. Yomra, Arakli, Sürmene, Of, Dernekpazari ve Çaykara'yi geçecek; Of'tan güneye dönünce; kat kat teraslardan fiskiran çay bahçeleri, tahta köprüler, piril piril derelerle karsilasacaksiniz. Vaktiniz varsa, Sürmene'nin mavi bayrakli Çamburnu Tesisleri'nde bir mola vermenizi öneririz. Denizle içiçe geçmis çam agaçlarini bir daha böylesine yakindan göremeyebilirsiniz.

Oldukça düzgün bir asfaltla ulasilan (son kilometreleri yapim halinde) yolun sonunda sizi karsilayan "hos geldiniz" pankartiyla heyecanlanacaksiniz. Nefeslerinizi tutun, birazdan Uzungöl'ü göreceksiniz!

Uzungöl, "profesyonel gezginler" için bile çok ama çok etkileyici. Kuskusuz diyebilirsiniz ki, "yüzlerce fotografini gördüm, onlarca kisi anlatti; biliyorum, çok güzelmis..." Sakin aldanmayin! Fotograflar ve öyküler yetmez; görmek, ama mutlaka görmek gerekiyor...

Hele de biraz sansliysaniz; yan masada oturan Belediye Baskani Kadir Inan'in keyfine konuk olabilir, özgün bir lehçeyle bir kaç Karadeniz fikrasi kazanabilir ya da Dursun Ali Inan ile felsefi bir sohbette yogrulabilirsiniz!..

Yazi / Hümeyra Özalp Konyar - TÜRSAB Dergisi sayi 234

 

 

TÜRSAB Türk Hava Yolları Telefon
Facebook Twitter g+ YouTube
tanerguide